Kõik ühest kohast!

Kaevandusäriga seostuvad kallid tehnoloogiad, suured investeeringud ja veel suuremad ettevõtted. Nõva mees Riho Ööbik tõestas aga, et ka täiesti tavaline inimene suudab oma tagaõue ametliku ja toimiva karjääri rajada.

Riho Ööbik ja tema maavara. (Foto: Tarmo Õuemaa)

Riho Ööbik ja tema maavara. (Foto: Tarmo Õuemaa)

Varikult Valgeristi poole jääva maatüki ostis Riho Ööbik selleks, et seal metsa teha. Aga metsatee, mis kinnistule viis, oli nii kehv, et isegi krundil asuva majani oli raske pääseda.

“Alustasime seepärast, et oli vaja oma majani viiva tee remondiks kruusa ja nagu ei olnudki kusagilt võtta. Metsa tahtsin tee peale välja vedada ja jälle ei saanud, sest ei olnud kruusa, millega teed täita. Siis hakkasin mõtlema, et oot-oot, siin kinnistu ühes nurgas on kunagi olnud praeguseks ammendunud kruusakarjäär,” rääkis mees.

Asja uurima hakates selgus, et ajalooliselt ongi just tema maalapil ümbruskonna kõige kruusasem kant. “Konsulteerisime geoloogidega Eesti geoloogiakeskusest, tellisime uuringud ja selgus, et siin on täitsa võimalik kaevandada ja materjal on täitsa hea,” rääkis Riho Ööbik.

Paar aastat asjaajamist

Mõttest toimiva karjäärini kulus paar aastat. “Asjaajamine ei olnud keeruline. Lihtsalt iga vajaliku paberi või kooskõlastuse taga tuli mingi aeg oodata, aga sai ära oodatud,” tõdes Ööbik.

Näiteks muretses mees looduskaitsealuste liikide pärast, kuid selgus, et täitsa uskumatul kombel ei elanud selles maavalduses ühtegi liiki, mis takistanuks kaevanduse loomist.

2011. aastal sai kaevanduse jaoks loodud firma, 2012 augustis märgiti maha kaevandamise alad ja hakati koorima mulda vallidesse.

“Tegime 2012 augustis ka esimese kaevamise, 10 000 tonni purustatud kruusa – see, mis on siin hunnikus,” viipab Ööbik käega. “Eelmine aasta ei olnud ekskavaatorit enam päevagi vaja, sest sellest kogusest jätkus siiani ja jätkub vist ka selleks aastaks.”

Pank pidas perspektiivituks

Riho Ööbik teeb kiire peastarvutuse ja pakub, et on oma Küünimäe kruusakarjääri investeerinud üle 100 000 euro. “Seda on päris palju, aga midagi teha ei ole – kui on korra alustatud, siis ei ole varianti. Ja kõik on oma raha. Pangast öeldi laenutaotluse peale, et see on perspektiivitu ala, vaadake ise.”

Kuna tegemist on karjääriomaniku isikliku maaga, ei pea ta riigile kaevandamistasusid maksma, nagu enamik suuri kaevandajaid, kes kaevandavad riigimaalt.

Materjali töötlemiseks rentis omanik koostööpartnereilt ekskavaatori ja purustussõlme. “Omale soetasime frontaallaaduri, millel on kaal peal, et materjali müüa saaks. Nii saab täpse koguse kaupa välja kaaluda ja omal ka hea arvet pidada,” ütles ta.

Karjääripidajal on juba ka koostööpartnerid, kes veavad materjali inimestele koju kätte ja ajavad objektil laiali ka kui vaja. “Nii tekib terve võrgustik, mis annab tööd, et ei peaks välismaale minema.”

Oma kandi rahvale

Karjäärist saab kaevandada jämedalt 200 000 kuupmeetrit kruusa  400 000 kuupmeetrit liiva.

Kliente on, aga mitte nii palju, et omanikule täit töökohta pakkuda. “Põhiliselt on meid üles leidnud kohalikud inimesed, kes on aru saanud, et kui on vaja omal teed või maja ehitada, siis on võimalik siitkandist tellida,” ütles ta.

Lähedus on tähtis. “Kruusa puhul on suurem kulu see, mis transpordi eest tuleb maksta, seega vaadatakse mis ehitusplatsile lähemal,” selgitas Riho Ööbik. “Hinnad on karjäärides ikka enam-vähem samad. Ma arvan, et üksteise hindadel hoitakse silma peal.”

Seega see, et Nõva kant on paras pärapõrgu, on karjääriomanikule väikestviisi õnnistus. “Siit lääne poole minna on karjääre järjest, hakkab Keedikaga peale ja Palivere ümbrus on neid täis,” ütles ütles Ööbik.

Pensionifond ja pärast seda järv

Ööbik usub, et karjääril on tulevikku. “Arvan, et hakkab minema küll. Mererannikul ehitatakse päris palju, igasuguseid planeeringuid on päris palju algatatud. Ja Variku kruusateegi tahaks remonti,” ütles ta.

Kui karjäär tühjaks saab, on selle kohale ette nähtud 4,5 hektari suurune veekogu. “Kaldad heakorrastatakse ja jääb puhkealaks, oleme mõelnud,” ütles Riho Ööbik.

Arvestades, et esimene valmis pandud kruusahunnik pole siiani otsa saanud, ei juhtu see aga niipea, on mees veendunud. “Ju ta selline pensionifond on,” ütles erakaevanduse omanik.

Allikas: Läänlane